Nublu 151

6:30pm Doors (7pm Show) 

Winter Jazzfest

Petros Klampanis, Dominique Fils Aime, Nite Bjuti, Tommaso Cappellato, Jessica Jones Quartet 

Ticket

Studio 151 (2nd fl): 

9pm Oskar Stenmark Ticket

11pm & 1am SILVER ft Ilhan Ersahin, Eddie Henderson, Juini Booth, & Kenny Wollesen Ticket

8pm Pyschaudio Ticket

 

10pm Jaleel Shaw Ticket

 

Midnight Anteloper with Jaimie Branch & Jason Nazary Ticket

8pm Brandon Seabrook - Die Trommel Fatale Ticket

 

10pm Now vs Now with Jason Lindner, Panagiotis Andreou, Justin Tyson Ticket

 


Midnight BIG YUKI ft Randy Runyon, Smithsoneon Ticket 

8pm Gordon Grdina's Nomad Trio w/ Matt Mitchell and Jim Black

Ticket

 

10pm Tomoki Sanders

Ticket

 

Midnight Casey Benjamin

Ticket

Studio 151 (2nd fl): 

9pm JD Allen Trio Ticket

Nublu 62

10pm

The Lovelace Band

 

Midnight & 2am

Ilhan Ersahin / Yusuke Yamamoto / Daniel Jodocy

DJ Memos

Private Party

9pm

Cloud Explosion

Elias Meister - Francesco Marcocci - Juan Chiavassa

Fishes

Record Release

10:30pm

Fear and Loathing on Ave C

The Oddysy

Juan Pablo 

Pastor Quartet

9pm

Vinyl Only

 

9pm 

Yes we're open!

9pm

Yes we're open!

10:30pm ThunderShout Presents:

Nightfall of Diamonds (a regular Grateful Dead party) 

ft Minglewood performing two sets of Grateful Dead music

Ticket

NUBLU 151 PAST SHOWS

Saturday
June
15

11pm & 1am Hess is More

Juicy June Juxtapositions

ft Monika Heidemann, Nomi Ruiz,Yuka Honda, Matt Parker, Michael Hunf, W. Andrew Raposo, Pavel Kogan-Liakhov, Rasmus Bille Bahncke, David Mason, Mikkel Hess

DJ sets by Brooklyn English

Ticket

Friday
June
14

8pm Lost Soul Found

Ticket 

11pm Brian Jackson 

Plays songs from the Gil-Scott Heron & Brian Jackson songbook 

Ticket

1am Chris Rob ft Bendji Allonce, Gabe Otero, & Joe Blaxx

Ticket 

8pm Studio 151 (2nd Floor)

Melissa Mary Ahern

Dida Pelled

Gabrielle Hartmann

Ticket

Thursday
June
13

7pm LPR Presents: Cheick Hamala Diabate

DJ Henri

Grammy nomited "King of the N'Goni". “The music we griots play is... about giving a lesson to people about their lives.” 

Ticket

10:30pm Alika & Nueva Alianza 

Ticket

Wednesday
June
12

7pm

MajorStage Presents:
Yahima Riya 

Ticket 

 

9pm

MajorStage Presents:

Raquel

Ticket

Tuesday
June
11

8pm Ease Back 

8pm Blivet

9pm Molly Tigre

10pm Middle Blue

Ticket

Monday
June
10

8pm Electric Red live

David Dovo's Electric Red weaves ambient guitar loops, driving bass lines, jazz infected drums, & spoken word into funky cinematic sound-scapes. Ticket

10pm & Midnight (9pm Doors)

Producer Mondays with Ray Angry  and The Council of Goldfinger, Spinning Frei Speech & Co. Ticket

Sunday
June
09

TBA

Saturday
June
08

8pm Mediterranean Future Folk

Marios Nicolaides Trio 

with Damien Scalise and John Cushing 

Astrid with Hrvatska Ruza

with Ben Rosenblum, Mat Muntz, and Peter Manheim

Ticket

 

 

Friday
June
07

8pm MajorStage Presents:

Isa Marina EP Celebration!

Ticket

 

10:30pm

Chiara Civello

ElektroCumba ft Davi Vieira, Gustavo Di Dalva, Mauro Refosco, Stephane San Juan

DJ Gaspar Muniz

Ticket

Thursday
June
06

7pm Remy Martin Presents:

Secret Jazz Nights at Nublu

Ticket

 

 

Wednesday
June
05

8pm Kirk Lightsey & Sound of the Ground Afro Fusion Jazz Tribute to Jerry Gonzalez Ft DJ Lemuel Ticket

11pm Ilhan Ersahin's Nublu Sessions with Josh Werner & Stephane San Juan + Live Set by Viken Arman & Guillaume Perret

Ticket

10pm Studio 151 (2nd Floor):

Flymyspcshp Hardware Set (Jason Lindner) ft Sasha Masakowski

 

Tuesday
June
04

8pm DMDR ft Doron Lev, Dave Levey, Andrew Gould, Mick Marks, Alika Lyman, & Matt Dickey, Diana and the Alchemist's ft Lucas Shine, Lavondo Thomas, Ivan Katz, & Kyle Schweizer, and Lee Taylor, Vicci Martinez & Emily Tarver,Nimo & The Light w/ house band & open jam for Diana's Birthday!

Ticket

Studio151 (2nd Floor) 10:30pm 

Ludovico Einaudi After Party

Monday
June
03

8:30pm JazzyBIT

JazzyBIT is an energetic blend of jazz, rock, blues, latin, and funk or in other words a "loud jazz" trio from Timisoara (Romania) 

Ticket

10pm & Midnight (9pm Doors)

Producer Mondays with Ray Angry  and The Council of Goldfinger, Spinning Frei Speech & Co. Ticket

 

Sunday
June
02

TBA

Saturday
June
01

9pm Ropeadope Release Party

Jared Pauley On Capital Street

ft Cengiz Baysal, Adam Hutcheson, George Nazos, Tamuz Nissim, Jeremy Heuller Ticket

10:30pm Negusworld Wide Party 

Music By: DJ Still1Live Performances by Edson Sean, Strings N Skins, LayeRhythm Dance

Ticket

10pm Studio151(2nd floor): DJ Melike

Friday
May
31

8pm Jill McCracken

Quinn Devlin & The Bridge Street Kings

Ticket

11pm & 1am Love Trio 

Ilhan Ersahin, Jesse Murphy, Kenny Wollesen

Ticket

10pm Studio151 (2nd floor): The Sankofa Jam w/ DJ Kou, Mr. Tipton, DJ Misshap

Thursday
May
30

8pm Brian Krock Liddle Album Release Show w/ Caroline Davis 

ft Matt Mitchell, Simon Jermyn, Olli Hipvonen, Marty Kenney, Steven Crammer Ticket 

11pm Best Teef In The Game Afterparty with The Free Nationals Ft. Maurice "Mobetta" Brown + Very Special Guests! Ticket

10pm Studio 151 (2nd floor): Ilhan Selects

Wednesday
May
29

8pm

Sabine Holler

Andrew Fox Shock by Shock LP Release Show with live band and special guests 

DJ Luke Isaac

DJ Dorian Duvall

Ticket

Tuesday
May
28

8pm

LayeRhythm 

A Jam Session of Music & Dance

Ticket

Monday
May
27

8pm Gene Lake and NuCleus

ft Gene Lake - Drums

Federico Gonzalez Pena - Keys

David Gilmore - Guitar

Fima Ephron - Bass

Ticket

10pm & Midnigth (9pm Doors)

Producer Mondays with Ray Angry  and The Council of Goldfinger, Spinning Frei Speech & Co.

Ticket

Sunday
May
26

8pm - 2am

Loisaida Festival After Party

In Benefit of the Loisaida Center and Mezcolanza Visiting Artists

featuring: 
Joe Louis y la Banda Onirica de la Puerta Roja
Tito Matos

La Cotto

$10 Donation

Saturday
May
25

7pm

Realest Sound Ent. & Headline Productions Presents:

Realest Sound 5

Ticket

 

10pm Studio 151 (2nd Floor)

DJ Alma Gato

Friday
May
24

7:30pm Doors (8pm Show)

8pm Boio

8:45pm Elbows

9:30pm Toebow LP Release Show!

Ticket

 

10pm Studio 151 (2nd Floor) 

DJ Turmix 

Thursday
May
23

8:30pm James Brandon Lewis & Val Jeanty

9:30pm 

Greg Ward's Rogue Parade (Album Release)

Ticket

10:30pm Templo:

Duddha and the Lotus Flower Band

Gui Machado

Ticket

Wednesday
May
22

8pm Gene Lake and NuCleus

ft Gene Lake - Drums

Federico Gonzalez Pena - Keys

David Gilmore - Guitar

Fima Ephron - Bass

Ticket

10pm New Vague City Presents: Nihilum ft Unexpected w/ Marla Turner, El Freeko, KiNo, & On Ka Davis, Madonna Whore, Talk Show Hosted by Daniel S. Kadin 

Ticket

Tuesday
May
21

8pm

Warren Benbow's 'Harmolodic Adventure' Band with Al MacDowell, Jay Rodriguez, Chris Theberge and Brandon Ross

Ticket

Monday
May
20

10pm & Midnigth (9pm Doors)

Producer Mondays with Ray Angry  and The Council of Goldfinger, Spinning Frei Speech & Co.

Ticket

Sunday
May
19

5pm Samba Circle with Jair Oliveira and Guests

A Brazilian Party with Roda de Samba, Dance and fun

Ticket

8pm & 10:30pm Elise Testone & Philthy Funk

Testone, an American Idol finalist & Philthy is Philip Lassiter's (Prince band member) 14 piece soul funk band 

Ticket

Saturday
May
18

8pm MundosMusic Presents:

Gnawa Soul Night with Samir Langus & Daniel Freedman

ft Samir Langus, Daniel Freedman, Amino Belyamani, Brian Marsella 

Ticket

11pm Maraton Salsera & Palenque Presenta: Pibo Marquez ft Gilberto Jr El Pulp Colon, Samuelito Torres

Ticket

Friday
May
17

9pm Sofia Rei & Maillard present "Keter" from John Zorn Masada Book 3

Ticket

 

11pm & 1am Freelance

With Special Guest Micah Robinson 

DJ Luna Rosa

Ticket

 

 

 

Subscribe to our mailing list